header-image

Volleyball

 

2014 Volleyball Schedule

  • DayDateOpponentSiteTime
  • Thursday August 19 Chapelle (Varsity Scrimmage) De La Salle 4:00 p.m.
  • Thursday August 21 East Jefferson (JV/Varsity Scrimmage East Jefferson 4:30 p.m.
  • Friday August 22 MCGehee (JV Scrimmage) McGhee 4:30 p.m.
  • Wednesday August 27 Sacred Heart (JV Jamboree) Sacred Heart -
  • Wednesday September 3 Haynes Academy (JV / Varsity) De La Salle W
  • Tuesday September 9 Thomas Jefferson (JV/Varsity) Thomas Jefferson W
  • Wednesday September 10 Destrahan (JV/Varsity) Destrahan W
  • Thursday September 11 Archbishop Hannan (JH/JV/Varisy) Archbishop Hannan L
  • Saturday September 13 H.L. Bourgeois Tourney (Varsity) H.L. Bourgeois -
  • Saturday September 13 A.J. Ellender H.L. Bourgeois W
  • Saturday September 13 Northshore H.L. Bourgeois L
  • Saturday September 13 Destrehan H.L. Bourgeois W
  • Saturday September 13 E.D. White H.L. Bourgeois L
  • Monday September 15 Katherine Drexel (JV / Varsity) Katherine Drexel W
  • Wednesday September 17 Chalmette (JV/Varisy) De La Salle W
  • Thursday September 18 Belle Chase (JV/Varsity) De La Salle W
  • Friday/Saturday September 19-20 Catholic League Tourney (Varsity) Ursuline Academy -
  • Friday September 19 Catholic (N.I.) Ursuline Academy W
  • Friday September 19 Vandebilt Catholic Ursuline Academy W
  • Saturday September 20 E.D. White Ursuline Academy L
  • Saturday September 20 Notre Dame Ursuline Academy W
  • Saturday September 20 St. Louis Ursuline Academy W
  • Saturday September 20 St. Thomas More Ursuline Academy L
  • Tuesday September 23 Isidore Newman (JH/JV/Varsity) De La Salle W
  • Wednesday September 24 Ben Franklin (JV/Varsity) De La Salle W
  • Wednesday October 1 St. Martin's Episcopal (JV/Varsity) St. Martins W
  • Tuesday October 7 Ursuline Academy (JV/Varsity)* Ursuline Academy L
  • Thursday October 9 Lusher Charter (JV/Varsity)* De La Salle W
  • Friday/Saturday October 10-11 Country Day Tournament (Varsity) Country Day
  • Friday October 10 Academy of the Sacred Heart Country Day L
  • Friday October 10 Covington Country Day W
  • Saturday October 11 John Curtis Country Day L
  • Saturday October 11 St. Martin's Episcopal Country Day W
  • Saturday October 11 Dominican Country Day L
  • Monday October 13 Fisher (JV/Varsity) Fisher W
  • Tuesday October 14 McMain (JV/Varsity)* De La Salle W
  • Friday/Saturday October 17-18 Newman Tournament (Varsity) Isidore Newman -
  • Friday October 17 Assumption Isidore Newman L
  • Friday October 17 Archbishop Chapelle Isidore Newman L
  • Saturday October 18 Chalmette Isidore Newman W
  • Saturday October 18 Isidore Newman Isidore Newman W
  • Saturday October 18 Assumption Isidore Newman L
  • Tuesday October 21 Ursuline Academy (JV/Varsity)* De La Salle W
  • Thursday October 23 Lusher Charter (JV/Varsity)* Lusher Charter W
  • Monday October 27 West Jefferson (JV/Varsity) West Jefferson W
  • Tuesday October 28 McMain (JV/Varsity)* De La Salle W
  • Wednesday October 29 SSA (JH / JV / Varsity) PINK GAME De La Salle L
  • Monday November 10 Westlake (Regional Playoff) De La Salle W
  • Thursday November 13 Teurlings Catholic (Quarterfinal) Pontchartrain Center L
Home Games in Bold  |  * Denotes District Game
bg